Szczupieńczyk karłowaty - Epiplatys annulatus





Opis
Charakterystyka
Pochodzenie: Afryka (Gwinea, Liberia, Sierra Leone)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące, leśne strumienie, przybrzeżne bagna i obszary zalewowe. Akwarium powinno być miejscami gęsto zarośnięte roślinami i udekorowane kamieniami lub korzeniami. Należy je przykrywać, gdyż ryby tego gatunku mają zdolność do wyskakiwania ze zbiorników. Jako podłoże najlepiej jest zastosować ciemny torf a oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne.
Rodzina: szczupieńczykowate
Wielkość: 3-4 cm długości
Zachowanie: Jest to ryba spokojna, nie zalecana do zbiorników towarzyskich, ze względu na swoje małe rozmiary i specyficzne wymagania środowiskowe. Najlepiej czuje się w towarzystwie przedstawicieli własnego gatunku, dlatego zaleca się hodowanie grup składających się z 8-10 osobników. Jest żywiołowa i często podpływa do powierzchni wody.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 30 l; min. długość: 45 cm)
Temperatura wody: 24-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.0-7.0
- Twardość: 2-12 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Wymaga miękkiej i dość kwaśnej wody o stabilnych parametrach. Nie należy wprowadzać go do niedojrzałych zbiorników.
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy.
Cechy:
- Ciało koloru żółto-beżowego, posiada 4 czarne, poprzeczne pasy.
- Płetwa ogonowa u samców jest wydłużona i zabarwiona na pomarańczowo (przypomina płomień). Płetwy samic są przezroczyste.
- Samce są nieco większe i jaskrawiej ubarwione niż samice. Mają również dłuższe płetwy.
Rozród
Rozmnażanie jest dość łatwe. W przypadku gdy ryby są utrzymywane w akwarium gatunkowym nie ma potrzeby odławiania ich do osobnego zbiornika, a potomstwo może pojawić się bez interwencji akwarysty. Osobniki przebywające na stałe w akwarium towarzyskim należy przenieść do zbiornika tarliskowego. Zbiornik ten powinien mieć miękką i lekko kwaśną wodę, o temperaturze 25-26 st.C (najlepiej przefiltrowaną przez filtr torfowy). Przed tarłem ryby obficie karmimy żywymi pokarmami. Tarło odbywa się rano następnego dnia, wśród gęstej roślinności lub na mchu jawajskim. Samica składa codziennie po kilka – kilkanaście ziaren ikry przez ok. 2 tygodnie. Zaobserwowane ziarenka ikry sukcesywnie odławiamy do osobnego, płytkiego zbiornika (3-5 cm). Wylęg następuje po około 10-14 dniach. Młode karmimy drobnym żywym pokarmem – oczlikami, larwami solowca i nicieniami mikro. Po niecałym miesiącu młode można już karmić siekanymi larwami owadów. Młode szybko rosną.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.