Skalar Altum Rio Nanay





Opis
Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Kolumbia, Gujana, Surinam, Gujana francuska, Peru, Brazylia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje obszary zalewowe, bagienne, porośnięte gęstą roślinnością. Są to wody przejrzyste. Akwarium powinno mieć zapewniony łagodny przepływ wody i być gęsto obsadzone wysokimi roślinami liściastymi. Należy wybrać podłoże drobnoziarniste (skalary lubią przebierać podłoże). Warto także udekorować zbiornik za pomocą np. powykręcanych gałęzi, suchego drewna czy korzeniami.
Rodzina: pielęgnicowate
Wielkość: 15 cm długości, 20 cm wysokości (lub więcej)
Zachowanie: Jest to ryba spokojna lecz trochę zadziorna, z natury społeczna (osobniki ustalają między sobą skomplikowane hierarchie). Zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników. Porusza się powoli za pomocą płetw piersiowych. Najlepiej jest trzymać ją w akwarium jednogatunkowym. W zbiorniku ogólnym sprawdzą się ryby o wyższym ciele (np. bystrzyki), należy unikać ryb o torpedowym kształcie, które z łatwością zostaną zjedzone przez skalara.
Wielkość akwarium: duże (min. pojemność: 240 l; min. długość: 120 cm; min. wysokość: 50 cm)
Temperatura wody: 24-30 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.4
- Twardość: 0-15 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Aby zapewnić łagodny przepływ wody zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczownicami (unikniemy w ten sposób gwałtownego wyrzucania wody). Wodę powinno podmieniać się średnio co 2 tygodnie (20-30%).
Pokarm: Gatunek wszystkożerny. Preferują pokarm mięsny - żywy, suchy (granulki, płatki), mrożony (np. krewetki, dafnia, cyklop, larwy komarów, ochotka).
Cechy:
- Ciało jest silnie bocznie spłaszczone, o ubarwieniu przypominającym karpie koi.
- Płeć jest możliwa do rozpoznania w okresie tarła - na podstawie kształtu brodawki płciowej (tzw. pokładełka). U samic jest ona długa i tępo zakończona, a u samców ostra i krótka. Samica będzie również szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzi w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem (patrząc z góry).
Rozród
Rozmnażanie Pterophyllum scalare należy do prostych. Są to ryby monogamiczna, tworzą ze sobą silne więzi. Gdy są gotowe do tarła należy obficie karmić je żywymi i mrożonymi pokarmami, a także zwrócić uwagę na poprawne parametry wody - należy zwiększyć temperaturę lub zmiękczyć nieco wodę. Tarło trwa 1-2 godzin. Skalary składają ikrę na pionowych powierzchniach, takich jak kamienie, rośliny szerokolistne, a nawet szyby akwarium. Po złożeniu jaj najlepiej jest pozostawić rodziców (będą one sprawować opiekę nad potomstwem). Natomiast gdy do tarła doszło w zbiorniku ogólnym to najlepiej jest odłowić ikrę i przenieść ją do osobnego zbiornika. Wylęg trwa ok. 2-4 dni. Larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej. Przez pierwsze dni pokarm pobierają z zapasów zgromadzonych w woreczku żółtkowym. Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać. W pierwszym okresie podajemy im najdrobniejsze pokarmy (np. plankton, mikronicienie, larwy artemii), małymi porcjami, kilka razy dziennie.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.