Prętnik karłowaty - Trichogaster lalius





Opis
Pochodzenie: Azja (Pakistan, Indie, Bangladesz)
Środowisko: W naturze zamieszkuje spokojne, płytkie i ciepłe wody. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinnością, z licznymi kryjówkami, żwirowym podłożem i słabym oświetleniem (najlepiej dodatkowo rozproszonym za pomocą roślin pływających). Zbiornik należy przykrywać - aby temperatura wody i powietrza nad lustrem były zbliżone.
Rodzina: guramiowate
Wielkość: 6-8 cm długości
Zachowanie: Jest to ryba o spokojnym usposobieniu, najlepiej czuje się trzymana w parach lub w stadzie. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. W zbyt małym akwarium może natomiast wykazywać agresywne zachowania względem współmieszkańców. Pływa głównie tuż przy powierzchni wody lub w środkowej części zbiornika.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 22-27 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.5
- Twardość: 2-18 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek wrażliwy na zanieczyszczenia wody i nagłe zmiany jej parametrów. Nie można wpuszczać go do nieustabilizowanych zbiorników. Dlatego też akwarium należy wyposażyć w wydajny filtr z pompą (najlepiej jest wykorzystywać kilka wkładów filtracyjnych). Wodę trzeba podmieniać regularnie, raz w tygodniu (ok. 10-20%).
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy (solowiec, ochotka, larwy komarów).
Cechy:
- Ciało bocznie spłaszczone. Posiadają charakterystyczne płetwy brzuszne, przekształcone w długie nitki czuciowe.
- Samce są smuklejsze, większe i intensywniej wybarwione niż samice. Mają one również większą płetwę odbytową i grzbietową.
- Gatunek wyposażony w tzw. narząd labiryntowy - umożliwiający oddychanie powietrzem atmosferycznym.
Rozród
Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych, o ile zostaną zapewnione odpowiednie warunki środowiskowe. Akwarium powinno być wyposażone w wewnętrzny filtr gąbkowy oraz gęsto obsadzone roślinnością (najlepiej wybrać do tego celu gatunki drobnolistne oraz pływające). Poziom wody należy obniżyć do ok. 15-20 cm, temperatura zaś powinna być minimalnie wyższa, ok. 28 st.C. Na początku osobniki obficie karmimy żywym pokarmem, a gdy samica będzie wyraźnie zaokrąglona w partiach brzusznych parę należy odłowić do środowiska tarliskowego. Samiec rozpoczyna budowę gniazda, które składać się będzie z warstwy bąbelków i cząstek roślin. W tym czasie przegania on samicę. Gdy budowa zostaje zakończona samiec przestaje być agresywny w stosunku do samicy i rozpoczyna się tarło. Opadającą na dno ikrę samiec zbiera do pyszczka i umieszcza w gnieździe. Cały proces powtarza się kilkukrotnie. Po zakończonym tarle samiec przejmuje opiekę nad ikrą. Samicę należy wtedy odłowić. Wylęg następuje po ok. 36 godzinach. Młodym należy podawać mikro nicienie lub artemię.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.