Bystrzyk cytrynowy - Hyphessobrycon pulchripinnis





Opis
Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje zarośnięte mniejsze dopływy i rzeki, potoki, zalane obszary leśne, starorzecza. Są to wody czyste i bogate w minerały. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, gałęziami lub suchymi korzeniami (służą rybom jako schronienie). Preferowane jest ciemne podłoże.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 3,5-4 cm długości
Zachowanie: Ryba spokojna, ławicowa (stado musi składać się z min. 8-10 osobników). W małych akwariach może być trzymana z innymi kąsaczokształtnymi, kiryskowatymi i zbrojnikowatymi, w dużych także z pielęgniczkami i żaglowcami.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 23-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.0-8.0
- Twardość: 1-12 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek należy do wytrzymałych, jednak nie należy trzymać go w wodzie zasadowej lub twardej - grozi to rozwinięciem się chorób. Wymagana jest dobra filtracja i natlenienie.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony (np. ochotka, artemia, dafnia, larwy komarów).
Cechy:
- Ciało spłaszczone bocznie o srebrzystym, żółto-zielonym ubarwieniu. Od skrzeli do nasady płetwy ogonowej biegnie opalizująca pręga.
- Płetwa grzbietowa jest czarna i posiada charakterystyczną żółtą plamę w środkowej części.
- Oczy są zabarwione na rubinowy kolor. W wyniku procesu chorobowego czerwień zanika lub znika całkowicie.
- Samce są smuklejsze, mniejsze i intensywniej ubarwione niż samice. Aby poprawnie rozpoznać płeć wystarczy porównać czarną krawędź płetwy odbytowej. U samic jest ona mniej widoczna, u samców natomiast jest szersza, a granica wyraźnie zaznaczona.
Rozród
Gatunek należący do ryb jajorodnych. Przed tarłem należy przygotować osobny zbiornik tarliskowy. Powinno ono być zaciemnione (jaja i młody narybek są wrażliwe na światło) o pojemności 30 litrów, miękkiej wodzie, pH 6.5-7.0, temperaturze 24-26 st.C, z filtrem gąbkowym, roślinami o miękkich i drobnych liściach lub rusztem ikrowym. Przed przystąpieniem do rozmnażania samce i samice należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi pokarmami (nawet 3 tygodnie wcześniej). Wybieramy najgrubszą samicę i najbardziej kolorowego samca – przenosimy ich wieczorem do przygotowanego zbiornika. Tarło odbywa się następnego ranka. Będzie dochodzić do niego co kilka dni, z tym że sprawność samca w zapładnianiu jaj będzie stopniowo spadać w kolejnych cyklach. Samica jest w stanie złożyć nawet do 160 jaj. Ikra jest swobodnie rozrzucana po zbiorniku (klei się do liści roślin). Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 5 narybek swobodnie pływa. Od tego czasu należy podmieniać codziennie około 1/3 wody.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.