Bystrzyk cesarski, cesarska tetra - Nematobrycon palmeri





Opis
Charakterystyka:
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Kolumbia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje rzeki i strumienie. Akwarium powinno być zacienione, bogato obsadzone roślinnością i różnymi kryjówkami.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 5-6 cm długości
Zachowanie: Ryba o łagodnym, dostojnym usposobieniu. Jest bardzo żywiołowa i wytrzymała. Najlepiej hodować ją w stadach liczących min. 10 osobników. Bystrzyk cesarski wykazuje terytorializm, lecz bez wzajemnego wyrządzania sobie szkody. Może przebywać w akwariach wielogatunkowych, najlepiej wraz z np. tetrami lub danio.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 80 l; min. długość: 80 cm)
Temperatura wody: 23-27 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.5-7,0
- Twardość: 5-16 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Nie jest wymagane aby woda była często podmieniana, ale powinna być krystalicznie czysta i dobrze natleniona.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony.
Cechy:
- Ciało o wydłużonym kształcie, barwy ciemno-zielonej, przez które przebiega czarny pas (ok. ⅓ wysokości).
- Charakterystyczną cechą tego gatunku jest niebieskie oko samców i zielone u samic.
- Samce są większe, jaskrawiej ubarwione, posiadają dłuższą płetwę grzbietową. Czarny pas przedłuża się u nich na płetwę ogonową, tworzy charakterystyczny “trójząb” i kończy się żółto-czarnymi paskami.
- Gatunek ten wyróżnia się charakterystycznym sposobem pływania - z głową skierowaną w dół.
Rozród
Tetra cesarska nie należy do gatunków trudnych do rozmnożenia. Lepsze efekty uzyskamy poprzez odłowienie pary osobników do przygotowanego wcześniej środowiska tarliskowego. Powinien to być mały zbiornik wyposażony w rośliny drobnolistne oraz mchy, zamiennie z siatką lub mopem akwarystycznym na dnie zbiornika. Akwarium powinno mieć ograniczony dostęp do światła. Woda o temperaturze 28 st.C, odczynie w zakresie 6.0-7.0 pH i twardości 1-10 dGH umożliwi rybom właściwy proces rozmnażania. Przed tarłem ryby obficie karmimy pokarmem żywym lub mrożonym. Tarło następuje zazwyczaj na następny dzień od umieszczenia ryb w zbiorniku. Przebiega dość gwałtownie i odbywa się w całym zbiorniku. Dorosłe ryby należy odłowić, gdy tylko ikra zostanie zauważona. Po ok. 2 dniach następuje wylęg, a po kolejnych kilku dniach narybek zaczyna szukać pożywienia. Młode osobniki karmimy mikropokarmem. Narybek jest bardzo płochliwy i wymaga regularnych podmian wody i dobrego natlenienia.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.