Bystrzyk Amanda - Hyphessobrycon amandae





Opis
Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje starorzecza, strumienie, kanały i mniejsze rzeki. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinnością, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepiej jest wybrać piaszczyste, ciemne podłoże i niezbyt intensywne oświetlenie, rozproszone za pomocą roślin pływających. Dodatkowo można dodać gałęzie, korzenie i suche liście, które uwalniają do wody garbniki. Ruch wody powinien być niewielki.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 2 cm długości
Zachowanie: Jest to ryba o spokojnym usposobieniu, stadna, tworzy ławice (zaleca jest trzymanie min. 10 osobników). Większość czasu przebywa w środkowej części akwarium. Nadaje się do zbiorników towarzyskich, wraz z innymi spokojnymi gatunkami - najlepszym wyborem będzie nanoakwarium lub akwarium z krewetkami.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 30 l; min. długość: 30 cm)
Temperatura wody: 23-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.5-7.0
- Twardość: 1-10 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Zalecana jest filtracja wody przez filtr torfowy, można także użyć filtra RO. Podmian wody należy dokonywać regularnie (np. 30% co dwa tygodnie).
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy.
Cechy:
- Ryba o smukłej sylwetce i intensywnym ubarwieniu.
- Występuje w dwóch odmianach barwnych: żółtej i pomarańczowo-czerwonej (w naturze występują osobno i nie krzyżują się ze sobą).
- Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna linia.
- Dymorfizm płciowy słabo widoczny - samce są smuklejsze, mniejsze i intensywniej wybarwione.
- Bystrzyki są dość wytrzymałym gatunkiem, rzadko chorują, dlatego też z powodzeniem mogą być polecane początkującym akwarystom.
Rozród
Gatunek należący do ryb jajorodnych. Przed tarłem należy przygotować osobny zbiornik tarliskowy. Powinno ono być zaciemnione (jaja i młody narybek są wrażliwe na światło) o pojemności ok. 40 litrów, miękkiej wodzie, pH 5.5-6.5, temperaturze 26-28 st.C, z filtrem gąbkowym, roślinami o miękkich i drobnych liściach lub rusztem ikrowym. Przed przystąpieniem do rozmnażania samce i samice należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi pokarmami. Następnie wybieramy najgrubszą samicę i najbardziej kolorowego samca i przenosimy je wieczorem do przygotowanego zbiornika. Tarło odbywa się następnego ranka. Będzie dochodzić do niego co kilka dni, z tym że sprawność samca w zapładnianiu jaj będzie stopniowo spadać w kolejnych cyklach. Samica jest w stanie złożyć nawet do 160 jaj. Ikra jest swobodnie rozrzucana po zbiorniku (klei się do liści roślin). Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa. Od tego czasu należy karmić go mikro pokarmami do czasu aż będzie w stanie przyjmować larwy solowca i mikro nicienie.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.