Zwinnik latarnik - Hemigrammus ocellifer





Opis
Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Surinam, Gujana Francuska, Peru, Boliwia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące strumienie oraz gęsto zarośnięte wody stojące.Akwarium powinno być miejscowo gęsto porośnięte roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepiej jest wybrać miękkie, piaszczyste lub żwirowe podłoże, rozproszone oświetlenie i dużą ilość suchych korzeni. Warto wzbogacić je również o liście (np. ketapangu, buku, dębu), które pomogą stworzyć środowisko zbliżone do naturalnego - będą uwalniać do wody pożądane garbniki i zabarwią wodę.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 4-5 cm długości
Zachowanie: Jest to ryba o spokojnym usposobieniu, stadna (zalecane jest trzymanie jej w grupie min. 6-10 osobników). Przebywa głównie w środkowej części zbiornika. Nadaje się do zbiorników towarzyskich, wraz z innymi spokojnymi i niewielkimi gatunkami.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 24-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.0
- Twardość: 2-15 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek wrażliwy na zmiany parametrów wody - nie należy wprowadzać go do niedojrzałych biologicznie zbiorników. Wymagają czystej wody, stąd konieczne będą regularne podmiany i skuteczna, lecz delikatna filtracja (nie powodująca zbyt dużego ruchu wody).
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy.
Cechy:
- Ciało silnie spłaszczone, prawie przezroczyste o srebrzystym połysku. U nasady płetwy ogonowej znajduje się czarno-złotawa plama. Podobna ciemna plama znajduje się też tuż za skrzelami.
- Samica jest większa i pełniejsza w części brzusznej. Samce posiadają rząd haczyków na płetwie odbytowej.
Rozród
Gatunek jajorodny. Rozmnażamy go w osobnym zbiorniku tarliskowym. Woda w nim powinna mieć temperaturę 26-28 st.C, być miękka i przefiltrowana przez torf. Dodatkowo zapewniamy słabe oświetlenie lub jego brak, roślinność pływającą o drobnych liściach lub ruszt ikrowy oraz delikatną, ale skuteczną filtrację. Przed tarłem należy najpierw rozdzielić samce od samic. Następnie obficie karmimy ryby mrożonym lub żywym pokarmem. Gdy samice staną się bardziej zaokrąglone to wówczas wieczorem przenosimy wybraną parę do zbiornika tarliskowego. Do tarła dochodzi następnego dnia rano. Ikra składana jest wśród roślin lub rozsiewana po zbiorniku. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Narybek swobodnie pływa po około 3-4 dniach. Młode rosną niezbyt szybko. Wymagają bardzo drobnego pokarmu. Należy je karmić pantofelkami, a następnie larwami solowca. Jaja i narybek są wrażliwe na światło we wczesnych stadiach życia więc jeśli jest to możliwe to zbiornik należy przechowywać w ciemności.
Dlaczego warto kupić ryby, krewetki i ślimaki u Nas?
Kupowanie ryb, krewetek i ślimaków w naszym sklepie to gwarancja najwyższej jakości i satysfakcji. Nasze zwierzęta pochodzą od renomowanych hodowców i są starannie selekcjonowane, aby zapewnić ich zdrowie i żywotność. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zarówno popularnych, jak i unikalnych gatunków, które wzbogacą każde akwarium.
Bezpieczeństwo najważniejsze!
-
Ryby nadajemy w styropianowych boxach, zabezpieczają one żywe stworzenia w czasie transportu oraz gwarantują utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie transportu.
-
Zwierzęta zapakowane są w podwójnych workach z czystym tlenem!
-
W okresie jesienno-zimowym do styroboxa dodajemy ogrzewacz, który utrzymuje stałą temperaturę zawartości paczki.
-
Jeśli jest to tylko możliwe, staramy się spełnić prośby klientów dotyczące płci czy wielkości.